main slider's 1st image main slider's 2nd image main slider's 3rd image main slider's 4th image main slider's 5th image
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Burs başvuru şartları nelerdir?

  Desteğe ihtiyacı olan, başvuru yapacağı yarıyılda okula kayıtlı olan Hazırlık öğrencileri ve kayıtlı olduğu lisans programının normal süresini aşmamış olan ve GNO’su en az 2.00 olan bölüm öğrencileri burs başvurusu yapabilir.

 • Burslardan ve başvuru tarihlerinden nasıl haberdar olacağım?

  OBIKAS'taki mail adresi bilginizin güncel olduğundan emin olmanız ve maillerinizi sık sık kontrol etmeniz gerekiyor. 

 • Bursa nasıl başvururum?

  İlan edilen tarihlerde açılan online başvuru yapmalısınız. https://registration.boun.edu.tr adresine giriş yaptıktan sonra Financial Aid Application kısmını tıklayarak online başvuru formunu doldurup gerekli belgeleri sisteme online olarak yükleyebilirsiniz. İlerleyen süreçte yapmanız gerekenleri Burs Ofisi web sitesindeki duyurulardan takip edebilirsiniz.

 • Başarı Bursu kazandım, ne yapmalıyım?

  Tebrikler! Size bursunuzu nasıl kullanacağınız ve yapmanız gerekenlerle ilgili bilgilendirme maili gönderilecektir, maillerinizi sık sık kontrol etmeniz iyi olur. Yurt bursunuzu kullanabilmeniz için, kalacağınız yurda başvuru yaparken Başarı Bursu aldığınızı belirtmelisiniz. 

 • Birden fazla burs alabilir miyim?

  Gereksinime bağlı olarak birden fazla burs alabilirsiniz, yurt ve yemek gibi. Ancak, BÜMED, BÜVAK veya diğer kişi, vakıf, kurum ve kuruluşlardan aynı anda iki nakdi burs alamazsınız (KYK öğrenim kredisi hariç). Sadece BÜMED Başarı (nakdi) bursu ile birlikte KYK ilk 100 bursu alabilirsiniz. Engelli öğrencilerimiz de birden fazla nakdi burs alabilirler.

 • Burslar geri ödemeli midir?

  B.Ü Burs Ofisi aracılığıyla verilen burslar geri ödemeli değildir.

 • Online başvuruyu nasıl yapacağım?

  Öğrenci numaranız ve şifrenizle giriş yapacağınız kayıt sisteminde (registration.boun.edu.tr) burs başvuru tarihlerinde erişebileceğiniz başvuru formunun tüm sayfalarını doldurduktan sonra belge yükleme adımına yönlendirileceksiniz. Lütfen belgeleri eksiksiz ve tarif edildiği şekilde yükleyin. 

 • Burs Ofisi aracılığıyla aldığım bursun devam etmesi için ne yapmam gerekiyor?

  Gereksinim kapsamında aldığınız bursların devam etmesi için her sene yeniden başvuru yapmanıza gerek yoktur. Devam koşullarını sağladığınız takdirde (bazı belgelerin her yıl Mayıs ayında yenilenmesi, GPA, yarıyıl, kayıtlı olma gibi; bkz. Boğaziçi Üniversitesi Lisans Bursları İç Yönetmeliği) bursunuz devam eder. Ek işlem yapılması gereken vakıf burslarıyla ilgili, mail yoluyla size bilgi verilecektir. 

 • Özel vakıfların burslarına nasıl başvurabilirim?

  Boğaziçi Üniversitesi Burs Ofisi tarafından burs başvuru duyurusu yapılmayan vakıf burslarına doğrudan kendiniz başvurabilirsiniz. Burs Ofisi tarafından “B.Ü. Burs Ofisi Aracılığıyla Burs Veren Vakıflar” başlığı altında duyurulan vakıf burslarına başvurmak için ise, öncelikle B.Ü. Burs Ofisi’nin açtığı başvurunun, Burs Ofisi'nin duyurduğu tarihler arasında yapılması gerekir. Online başvuru yapan öğrenciler arasından mülakata girecek öğrenciler seçilir. Mülakat sonrasında, Burs Ofisi tarafından nakdi burslar için aday öğrenci olarak vakıflara yönlendirilirsiniz. Bu aşamada yönlendirildiğiniz vakfa ait başvuru formunun doldurmanız ve vakıf tarafından istenen ek belgeler varsa bunların da teslim etmeniz beklenir. 

 • KYK burs ve kredilerinin (Başbakanlık Bursu, Öğrenim Kredisi, Harç Kredisi) başvuru süreci ve devam koşulları ile ilgili sizden bilgi alabilir miyim?

  KYK, burs ve kredilerini B.Ü. Burs Ofisi aracılığıyla vermemektedir. Bu nedenle KYK burs ve kredileriyle ilgili bilgiyi yalnızca doğrudan KYK’dan alabilirsiniz.

 • Aldığım bursu başka bir bursla değiştirebilir miyim?

  Hayır, size sağlanan burs çeşidi uygun görüldüğü için sağlanmıştır. Eğer bu bursu kullanmıyorsanız, iptal ettirebilirsiniz ama başka bir bursa dönüştüremezsiniz. Yani örneğin Yemek Bursu, Yurt Bursu'na ya da Kitap Bursu, Yemek Bursu’na çevrilemez. Bir sonraki burs başvuru döneminde yeniden başvuru yaparak, ihtiyacınız olan başka bir bursu talep edebilirsiniz.

BİLİYOR MUYDUNUZ?

LÜTFEN ANA SAYFADAKİ TÜM DUYURULARI OKUYUN, HEPSİ GÜNCELDİR, BURS ALMANIZI SAĞLAYABİLİR!