main slider's 1st image main slider's 2nd image main slider's 3rd image main slider's 4th image main slider's 5th image
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Burs başvuru şartları nelerdir?

  Desteğe ihtiyacı olan, başvuru yapacağı yarıyılda okula kayıtlı olan Hazırlık öğrencileri ve kayıtlı olduğu lisans programının normal süresini aşmamış olan ve GNO’su en az 2.00 olan bölüm öğrencileri burs başvurusu yapabilir.

 • Burslardan ve başvuru tarihlerinden nasıl haberdar olacağım?

  Burslarla ilgili duyuruları web sayfamızdan ve panolarımızdan takip etmelisiniz. Başvuru tarihleriyle ilgili email yoluyla duyuru yapmıyoruz.

 • Bursa nasıl başvururum?

  İlan edilen tarihlerde açılan Online Burs Başvuru Formunu doldurun ve çıktı alın, istenen diğer belgeleri tamamlayın, Burs Ofisi’ne teslim edin. İlerleyen süreçte yapmanız gerekenleri yine Burs Ofisi duyurularından takip edebilirsiniz.

 • Başarı Bursu kazandım, ne yapmalıyım?

  Tebrikler! Lütfen Burs Ofisi'ni arayıp burslarınızı aktive etmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenin. Yurt bursunuzu kullanabilmeniz için, kalacağınız yurda başvuru yaparken Başarı Bursu aldığınızı belirtmelisiniz. 

 • Birden fazla burs alabilir miyim?

  Gereksinime bağlı olarak birden fazla burs alabilirsiniz, yurt ve yemek gibi. Ancak, BÜMED, BÜVAK veya diğer kişi, vakıf, kurum ve kuruluşlardan aynı anda iki nakdi burs alamazsınız (KYK öğrenim kredisi hariç). Sadece BÜMED Başarı (nakdi) bursu ile birlikte KYK ilk 100 bursu alabilirsiniz. Engelli öğrencilerimiz de birden fazla nakdi burs alabilirler.

 • Burslar geri ödemeli midir?

  B.Ü Burs Ofisi aracılığıyla verilen burslar geri ödemeli değildir.

 • Online formu nasıl dolduracağım?

  Öğrenci numaranız ve şifrenizle giriş yapacağınız kayıt sisteminde (registration.boun.edu.tr) burs başvuru tarihlerinde erişebileceğiniz başvuru formunun tüm sayfalarını doldurarak kaydedin ve çıktısını alın. Bu formda eğitiminizle ilgili bilgiler, iletişim bilgileriniz ve ailenizin maddi durumu ile ilgili bilgiler soruluyor. Burada beyan ettiğiniz bilgileri, sizden istenen başvuru belgeleriyle doğrulamanız gerekiyor.

 • Burs Ofisi aracılığıyla aldığım bursun devam etmesi için ne yapmam gerekiyor?

  Bazı özel vakıfların bursları dışında, bursunuzun devamı için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Devam koşullarını sağladığınız takdirde (GNO, yarıyıl, kayıtlı olma gibi; bkz. Boğaziçi Üniversitesi Lisans Bursları İç Yönetmeliği) bursunuz devam eder. Ek işlem yapılması gereken vakıf burslarıyla ilgili, mail yoluyla size bilgi verilecektir.

 • Daha önce burs başvurusu yaptım. Yeniden başvuru yapmak için benim de istenen belgeleri getirmem gerekir mi?

   Belgelerin geçerlilik süresi 3 aydır. Bu yüzden, daha önce başvuru yapmış ve burs almaya hak kazanmış da olsanız, yeni bir bursa başvurmak için Burs Ofisi'nin ilan ettiği tarihlerde hem online başvuru yapmalı hem de gerekli tüm belgeleri tekrar getirmelisiniz.

 • Özel vakıfların burslarına nasıl başvurabilirim?

  Boğaziçi Üniversitesi Burs Ofisi tarafından burs başvuru duyurusu yapılmayan vakıf burslarına doğrudan kendiniz başvurabilirsiniz. Burs Ofisi tarafından “Doğrudan Başvurulacak Vakıf, Kurum ve Kuruluşlar” başlığı altında duyurulan vakıf burslarına da yine doğrudan kendiniz başvurmalısınız; bu duyurular yalnızca haber verme amaçlıdır. Burs Ofisi tarafından “B.Ü. Burs Ofisi Aracılığıyla Burs Veren Vakıf, Kurum ve Kuruluşlar” başlığı altında duyurulan vakıf burslarına başvurmak için ise, öncelikle B.Ü. Burs Ofisi’nin açtığı başvurunun, Burs Ofisi'nin duyurduğu tarihler arasında yapılması (hem online başvuru hem de gerekli belgelerin teslimi) gerekir. Online başvuru yapan ve gerekli belgeleri eksiksiz teslim eden öğrenciler arasından mülakata girecek öğrenciler seçilir. Mülakat sonrasında, Burs Ofisi tarafından nakdi burslar için aday öğrenci olarak vakıflara yönlendirilirsiniz. Bu aşamada yönlendirildiğiniz vakfa ait başvuru formunun doldurmanız ve vakıf tarafından istenen ek belgeler varsa bunların da teslim etmeniz beklenir. Burs Ofisi aracılığıyla başvuru alan vakıflara yönlendirilebilmeniz için, muhakkak Burs Ofisi'nin belirlediği tarihlerde başvurunuzu tamamlamış olmanız gerekiyor. 

 • KYK burs ve kredilerinin (Başbakanlık Bursu, Öğrenim Kredisi, Harç Kredisi) başvuru süreci ve devam koşulları ile ilgili sizden bilgi alabilir miyim?

  KYK, burs ve kredilerini B.Ü. Burs Ofisi aracılığıyla vermemektedir. Bu nedenle KYK burs ve kredileriyle ilgili bilgiyi yalnızca doğrudan KYK’dan alabilirsiniz.

 • Burs başvurusu için gerekli belgeleri hazırlarken e-devlet şifresini nasıl kullanacağım?

  Burs başvurusu için gerekli belgeleri, ilgili kurumlardan onaylı olarak alabilirsiniz ya da turkiye.gov.tr sitesinden T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak (mutlaka isim, soyisim veya T.C. kimlik numarası görünecek şekilde) çıktı alabilirsiniz, ikisi de kabul edilir. En yakın PTT’den anne, baba ve öğrenci, e-devlet şifrelerini alarak bu belgelerden mümkün olanların dökümlerini internetten alabilir. Bu uygulama belgelerin toplanmasında kolaylık sağlama amaçlıdır.

  E-devlet şifresi ile giriş yapılarak döküm alınmadığı durumda, Tapu kaydıyla ilgili belgenin ailenin ikametinin bulunduğu yerden alınması gerekmektedir.

 • Burs başvurusu için gerekli belgeleri kendim getirmek zorunda mıyım, faksla iletebilir miyim?

  Belirtilen belge teslim tarihleri içinde belgelerin getirilip teslim edilmesi gerekiyor, kendiniz gelmeyip bir başkası aracılığıyla da teslim edebilirsiniz ama belgelerde eksik ya da yanlış olmadığından emin olun.

  Belgeleri faksla iletemezsiniz ya da fotokopilerini teslim edemezsiniz, belgelerin mutlaka orijinallerinin görülmesi gerekiyor. (Orijinallerinin görüldüğü durumda fotokopileri onaylanarak kabul edilebilir.)

 • Aldığım bursu başka bir bursla değiştirebilir miyim?

  Hayır, size sağlanan burs çeşidi uygun görüldüğü için sağlanmıştır. Eğer bu bursu kullanmıyorsanız, iptal ettirebilirsiniz ama başka bir bursa dönüştüremezsiniz. Yani örneğin Yemek Bursu, Yurt Bursu'na ya da Kitap Bursu, Yemek Bursu’na çevrilemez. Bir sonraki burs başvuru döneminde yeniden başvuru yaparak, ihtiyacınız olan başka bir bursu talep edebilirsiniz.

BİLİYOR MUYDUNUZ?

BURS ALAN VE ALMAK İSTEYEN TÜM ÖĞRENCİLER, BURS OFİSİ WEB SİTESİNDE BULUNAN BURS YÖNETMELİĞİNİ OKUMALI VE BURSLARLA İLGİLİ DUYURULARI TAKİP ETMELİDİR.